Hledat
Operace lupavého (skákavého) prstu
Skákavý prst (stenosující tendovaginitida, trigger finger) je onemocnění postihující šlachy ohýbačů prstů a jejich poutka, která tvoří tunel, ve kterém šlachy vedou. Mezi lidmi se často hovoří o lupavém prstu. Funkcí šlachových poutek je udržovat správný průběh šlachy ve dlani a prstu. Vytváří zde jakýsi tunel, kterým může šlacha při svém pohybu volně klouzat. Obraz skákavého prstu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází ke zúžení kanálu šlachy, které brání jejímu hladkému průchodu šlachovým poutkem. Násilný průchod šlachy skrze zúžené místo při pohybech prstu způsobuje bolest, vyvolává fenomén lupnutí či přeskočení a omezuje hybnost prstu. Zvýšené tření v místě zesílení vyvolává místní zánětlivou reakci obalu šlachy (synovie) a poutka, provázenou otokem a dalším zduřením. Tím se uzavírá bludný kruh, který může vyústit ve stav, kdy prst již nelze ohnout či natáhnout.
Indikace operace nebo procedury:
Cílem léčby skákavého, lupavého prstu je obnovit hladký průchod šlachy poutkem. Ke snížení otoku šlachy se užívají protizánětlivé léky užívané ve formě tablet či místní injekční aplikací přímo ke šlaše. Dočasná imobilizace (znehybnění) postiženého prstu dlahou urychlí hojení zánětu a sníží otok v postižené oblasti. Ve většině případů je však indikována operační léčba.
Forma zákroku:
Operace se provádí ambulantně v místním znecitlivění a trvá cca 15 minut.
Způsob a průběh operace či zákroku:
Je proveden krátký řez v dlani a protětí šlachového poutka, které tak přestane bránit volnému pohybu zesílené šlaše. Pacient tak může prstem volně hýbat ihned po operaci.
V časném pooperačním období je nutné aktivní cvičení s operovaným prstem, aby se předešlo tvorbě srůstů mezi šlachami navzájem a s okolím. Stehy se odstraňují za 2 týdny. Plně zatěžovat ruku je možné asi 3 týdny po zákroku.
Forma úhrady:
Operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Tyto operační výkony provádí na našem pracovišti ortoped.