Zákroky

Nacházíte se na stránce:ZákrokyOperace tenisového lokte

Operace tenisového lokte

Tenisový loket postihuje vedle hráčů tenisu, squashe, badmintonu, stolního tenisu či golfu i jedince, kteří v zaměstnání vykonávají opakované jednostranné pohyby,jako jsou montéři, instalatéři, elektrikáři atd. Ve sportu lze předejít rozvoji epikondylitidy správnou hrací technikou (údery střední částí výpletu bez rotačního násilí na raketu), optimální volbou hracího povrchu (pomalejší povrch), sportovního vybavení (lehčí raketa, menší napětí výpletu, odpovídající tloušťka rukojeti) a zároveň aplikací ortézy na předloktí (tzv. epikondylární pásky), která omezuje plné prodloužení postižených svalů, a tím snižuje napětí vláken jejich postižených počátků.

Jako doplněk se aplikují též návleky na loket lokálně omezující tepelné ztráty. 

 

Neoperační léčba: 
V akutní fázi směřuje léčba ke zmírnění bolesti. Vhodná jsou nesteroidní antirevmatika pro svůj analgetický efekt. Aplikována mají být po dobu 10 až 14 dnů, pokud přinesou částečnou avšak neúplnou úlevu, lze jejich aplikaci po krátké přestávce zopakovat. Klid končetiny napomáhá zmírnění bolestivosti. Pohyb a kondiční cvičení, která nevyvolávají bolest, není nutné omezovat. Krátkodoběmůže být vhodná ortéza stabilizující zápěstí, což sníží zátěž kladenou na svaly, jejichž počátky jsou postiženy při laterální epikondylitidě. V akutní fázi snižuje bolestivost i ledování. Přetrvává-li bolest i při mírné zátěži je vhodná lokální aplikace kortikoidu po které má následovat 1–2týdenní klidové období (event. sádrová fixace).

 

Při úspěšném zmírnění lokální bolesti, kdy již mírná zátěž bolesti nevyvolává (např. stisk při podání ruky), následuje rehabilitační cvičení zaměřené na zlepšování flexibility zápěstí (strečink), síly končetiny a její výdrže.

 

Operační řešení:
Při obtížích přetrvávajících 6–12 měsíců a při špatné odpovědi na rehabilitační léčbu provádíme na jednodenní chirurghii Žamberk - 1 DS GALEN -  operaci léčba. Po operaci bývá přikládána fixace v 90° flexi lokte přibližně na 10 dnů s následným rozcvičováním pohybu v lokti.

 

Přibližně po 3 týdnech je zahájena rehabilitace odpovídající rehabilitaci předoperační. Progresivní posilování je umožněno od 6 týdne. Návrat k plné a sportovní zátěži je možný za 3 až 4 měsíce. Výsledky operační léčby laterální epikondylitidy bývají pacienty hodnoceny jako velmi dobré ve více než 97 % případů.

 

 

Zpět